سعدی
همین نصیحت من پیش گیر و نیکی کن /که دانم پس از مرگم کنی به نیکی یاد
Saturday, 13 April , 2024
امروز : شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳ - 5 شوال 1445
شناسه خبر : 1193
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۵ تیر ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۵ |

قطعی برق مردم مناطق گرمسیری غرب کرمانشاه را کلافه کرده است

خاموشی‌های اخیر و قطعی برق گاه و بی‌گاه در ساعات شب و روز مردم شهرستان‌های گرمسیری قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب را با وجود دمای بالای هوای این مناطق که در برخی ساعات به ۵۰ درجه می‌رسد، کلافه کرده است.
قطعی برق مردم مناطق گرمسیری غرب کرمانشاه را کلافه کرده است

به گزارش کرمانشاه امروز؛ خشکسالی و کمبود نزولات آسمانی باعث کمبود تولید نیروگاه‌های برق آبی کشور  شده و از سوی دیگر و مصرف بی‌رویه انرژی دلیل برهم خوردن تراز تولید و مصرف برق در سطح کشور است که همین باعث کمبود برق و قطعی آن در تابستان است که در روزهای اخیر شاهد خاموشی در سراسر کشور هستیم که این موضوع برای شهرستان‌ها و مناطق گرمسیر به یک معضل بزرگ تبدیل شده است.

شهرستان‌های قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب که از مناطق گرمسیری استان کرمانشاه هستند تابستان هایی بسیار گرمی دارند و دمای هوای این مناطق به خصوص قصرشیرین در روزهای سه ماه تیر و مرداد و شهریور به ۵۰ درجه و چه بسا بالاتر می رسد.

روزهای بلند تابستان و گرمای هوا زندگی را برای  مردم مناطق غرب کرمانشاه سخت کرده و مردم روزهای بلند را برای فرار از گرمای هوا به منازل خود و روشن کردن کولرهای آبی و گازی پناه می برند اما قطعی برق در اوج گرما و در ساعات ۱۰صبح تا ۱۹ بعد ازظهر و شامگاه آن هم برای ۲ و سه ساعت ظلم بسیار بزرگی به این مردم است.

تحمل گرما در چنین شرایطی با دمای بسیار بالا غیر قابل تحمل است از این رو مردم این شهرستان ها این روزها به شدت از قطعی برق در اوج گرمای تابستان گلایه دارند و از مسوولان درخواست دارند تا در خاموشی های این مناطق تجدید نظر کنند و با افزایش ساعات قطعی برق در مناطق سردسیر که دمای هوا خنک تر است مانع قطع برق این مناطق شده و آن را به طریق دیگر جبران کنند.

بیشتر مردم شهرستان گرمسیری قصرشیرین در تابستان ها تنها در ساعت ۱۹ تا ۲۱ برای تامین مایحتاج روزانه خود به بازار می روند و قطعی برق در ساعتی که به تامین خریدهای مردم شهرستان اختصاص دارد نیز ظلم به کسبه و مردم این منطقه است چون با قطعی برق فروشگاه های بزرگ و همچنین بیشتر مغازه ها که از ترازوهای دیجیتال و دستگاه های کارت خوان استفاده می کنند تعطیل می شوند و این گونه هم مردم و کسبه و اصناف در شرایطی که کرونا نیز عاملی برای کساد شدن بازار است دچار مشکل می شوند.

خاموشی ها علاوه بر قطع برق منازل فعالیت ها و مبادلات مرز و همچنین آموزش های مجازی و اختلال در شبکه اینترنت و بسیاری از فعالیت های الکترونیکی را تحت تاثیر قرار داده است.

اگرچه توصیه مسوولان امر به مردم رعایت الگوی مصرف برق  است که حتی با خاموش کردن کلید یک لامپ غیرضروری و راهکارهای ساده می توانند صنعت برق کشور را یاری کرده و مانع از خاموشی ها شوند اما تحمل گرما بدون برق در شرایطی که دمای هوا ۵۰ درجه و بالاتر است نیز واقعا غیر قابل تحمل است.

پیگیر حذف قصرشیرین از لیست خاموشی ها و قطعی برق هستیم

فرماندار قصرشیرین در این ارتباط گفت: با توجه به گرمای هوای قصرشیرین و دمای بالای ۴۷ درجه روزهای تیر و مرداد در این منطقه پیگیر این هستیم تا قصرشیرین را از لیست خاموشی ها و قطعی برق حذف کنیم.

«مرادعلی تاتار» افزود: چندین بار پیگیر موضوع قطعی برق از طریق مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه بوده ایم که قصرشیرین را از لیست خاموشی ها حذف کرده و در این موضوع با توجه به گرمسیر بودن منطقه تجدید نظر کنند که در آخرین پیگیری نیز شرکت توزیع برق استان اعلام کردند که نمی توانیم با توجه به کمبود برق قصرشیرین را از لیست خاموشی ها حذف کنیم.

وی اظهار داشت: اما ما بازهم پیگیر هستیم تا قصرشیرین از لیست خاموشی ها حذف شود و یا در صورت عدم تحقق این موضوع، ساعات خاموشی ها به یک ساعت و زمان آن به صبح زود و قبل از طلوع آفتاب موکول شود که مردم بتوانند حداقل تحمل کنند.

وی همچنین از مردم خواست تا با مصرف بهینه و صرفه جویی آب و برق بتوانیم در شرایطی که کشور با مشکل مواجه است از این وضعیت عبور کنیم.

 قطعی روزانه برق در مناطق گرمسیری کرمانشاه قابل توجیه نیست

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: قطعی روزانه برق در مناطق گرمسیری غرب کرمانشاه با گرمای بالای ۴۵ درجه قابل توجیه نیست و پیگیری‌های لازم از طریق شرکت توزیع برق استان و مدیریت برق منطقه‌ای غرب برای عدم قطعی برق انجام می‌شود.

«شهریار حیدری» افزود: شهرستان های قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب جزو مناطق گرم کشور هستند که از طریق شرکت توزیع برق استان و برق منطقه‌ای این موضوع را پیگیری کرده و انتظار داریم به گونه‌ای مدیریت کنند که برق مناطق گرمسیری استان  قطع نشود.

وی اظهار داشت: تذکرات لازم از طریق وزارتخانه و ادارات مربوطه استان کرمانشاه داده خواهد شد که برق مناطق گرمسیری قطع نشود زیرا گرمای بالای ۴۵درجه این مناطق زندگی را برای مردم سخت و دشوار کرده است.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: تولید برق در سال‌های اخیر به دلیل کمبود بارش در کشور و عدم رعایت الگوهای مصرف با مصارف همخوانی ندارد از این رو در فصول گرم سال زمانبندی برای خاموشی های روزانه و قطعی های ساعتی امری مرسوم است.

حیدری اظهار داشت: زمانبندی برای قطع برق در ساعات اوج مصرف روزانه انجام می شود تا بخشی از کمبودها در این زمینه جبران و از بار فشار بر نیروگاه‌های کشور کاسته شود.

صرفه‌جویی برق راهکاری برای کاهش خاموشی‌ها

فرماندار سرپل‌ذهاب نیز گفت: افزایش بار مصرفی مجاز و غیرمجاز مشترکان سبب فشار مضاعف به شبکه برق شهرستان شده و شبکه‌های اصلی توزیع برق دچار نوسانات و خرابی شده و در پی این رخدادها قطعی برق حاصل می شود که راهکار کاهش خاموشی ها صرفه جویی و مدیریت بهینه مصرف برق است.

«نورالدین فرزادی‌پور» افزود: حسب اعلام وزارت نیرو باتوجه به خشکسالی‌های سال جاری تولید برق در نیروگاه های آبی در سراسر کشور کاهش یافته و به تبع به جهت افزایش دما و گرمی هوا مصرف برق هم افزایش پیدا کرده به همین سبب وزارت نیرو به منظور ایجاد تعادل بین مصرف و تولید برق برنامه زمانبندی قطع برق در شهرستان های مختلف را در دستور کار قرار داده و مدیران شهرستانی هیچ گونه دخالت را در لغو و برنامه‌های مذکور ندارند.

وی اظهار داشت: در راستای دفاع از مشترکین شهرستان مکاتبات و مذاکرات متعددی را با مدیرعامل و شرکت توزیع‌برق  استان داشته و در نشست فرمانداران به ریاست استاندار کرمانشاه نیز پیگیر شده ایم که با جود تاکید استاندار کرمانشاه به شرکت توزیع برق در پرهیز از قطع برق مناطق گرمسیری شرکت توزیع به دلیل محدودیت های اجرایی تاکنون نتوانسته به دستور استاندار کرمانشاه  جامه عمل بپوشاند.

فرماندار سرپل ذهاب گفت: طی مذاکرات تلفنی با مدیرعامل شرکت توزیع برق خواستار توجه ویژه به شهرستان سرپل ذهاب شده ایم که امیدواریم مراتب منعکس شده و مورد توجه و عنایت قرار گیرد.

وی تاکید کرد: رمز کاهش قطع  مکرر برق در افزایش صرفه جویی مشترکین است که همراهی و همکاری مردم و همه هموطنان در سراسر کشور با خاموش کردن حتی یک لامپ می تواند نقش موثری را در کاهش مصرف برق داشته باشند.

قطع برق در مناطق گرمسیر قابل توجیه نیست

امام جمعه سرپل ذهاب نیز گفت: قطع برق در مناطق گرمسیری که دمای هوا در آن گاها به بیش از ۵۰ درجه می‌رسد قابل توجیه نیست و مسوولان استانی می توانند از روش های جایگزین مثل کاهش مصرف کارخانجات و واحدهای صنعتی، خاموشی مناطق معتدل استان  استفاده کنند.

وی افزود : امورات مردم در شهرستان گرمسیر سرپل‌ذهاب با خاموشی های انجام شده مختل شده و خانواده های بسیاری در این وضعیت پیش آمده اذیت می شوند که لازم است مسوولان مثل سال های گذشته پیگیر معافیت کامل شهرستان از قطعی های روزانه و یا حداقل کاهش این سطح از خاموشی شوند.

برای جلوگیری از خاموشی ها مردم صرفه جویی کنند 

رییس اداره برق شهرستان های قصرشیرین و سرپل ذهاب گفت: خشکسالی‌های اخیر به خصوص در یکسال گذشته منجر به کاهش تولید برق نیروگاه‌های آبی باعث شده و در چنین شرایطی خاموشی ها به منظور مدیریت و کنترل وضعیت موجود است.

«میثم کوشکی» افزود: عدم توازن بین مصرف و تولید برق تنها روز گذشته در سراسر کشور ۱۵ هزار مگاوات بوده که این برنامه خاموشی ها سراسری بوده و ناچار به سهمیه بندی هستیم و درصورتی که این موضوع مدیریت نشود نیروگاه ها از مدار خارج شده و چه بسا خاموشی ها چند روزه اتفاق بیفتد.

وی ضمن عذرخواهی از مردم به عنوان یکی از اعضای صنعت برق کشور بابت خاموشی ها و مشکلاتی که به واسطه آن برای مردم پیش آمده از مردم خواست برق را بهینه مصرف کنند و حتی خاموش کردن یک لامپ نیز می تواند به این موضوع کمک کند.
وی اظهار داشت: هم اکنون خاموشی‌ها برای مناطق استان کرمانشاه از جمله قصرشیرین و سرپل ذهاب برنامه ریزی شده است و این از طریق وزارت خانه به تمامی استان ها ابلاغ شده و استان های جنوبی گرمسیر نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

وی تاکید کرد: هم اکنون قصرشیرین  ۱۰هزار و سرپل ذهاب ۳۵ هزار مشترک برق دارد که با توجه به گرمسیر بودن، میزان مصرف برق این مناطق گرمسیری درجه سه محاسبه می‌شود (در استان کرمانشاه، ۳ شهرستان قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب از این امتیاز برخوردارند).

رییس اداره برق قصرشیرین و سرپل ذهاب در ادامه گفت: مشترکان در ساعت غیر از اوج بار از وسایل برقی مانند ماشین لباسشویی، اتو، ماشین ظرفشویی، سماور برقی و سایر امکانات برقی استفاده کنند.

وی افزود: با وجود گرمای هوا و مصرف زیاد شهروندان، از تمام مشترکان می‌خواهیم برای استفاده از وسایل خنک کننده با توجه به گرمسیری بودن منطقه، درجه کولرهای گازی را روی ۲۶ قرار دهند و کولرهای آبی را روی دور کند بگذارند تا این گونه در مصرف برق صرفه جویی شود.

شهرستان های مرزی قصرشیرین و سرپل ذهاب در غرب استان بیش از ۱۲۰هزار نفر جمعیت داردکه گرمای هوا در برخی ایام فصل تابستان در  شهرستان قصرشیرین به ۵۰ درجه و گاهی بیشتر هم می‌رسد

| منبع خبر : ایرنا
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.