سعدی
همین نصیحت من پیش گیر و نیکی کن /که دانم پس از مرگم کنی به نیکی یاد
Saturday, 13 April , 2024
امروز : شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳ - 5 شوال 1445
شناسه خبر : 925
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۱ |

تن رنجور کادر درمان در روزهای سخت/خطر کمبود پزشک و پرستار جدی است

فشار کار پزشک و پرستاران برای مراقبت از بیماران کرونایی در کرمانشاه افزایش یافته و مسئولان می‌گویند اگر مردم رعایت نکنند با کمبود کادر درمان مواجه خواهیم بود.
تن رنجور کادر درمان در روزهای سخت/خطر کمبود پزشک و پرستار جدی است

به گزارش کرمانشاه امروز، در این روزها که همه‌جا به حالت نیمه تعطیل درآمده است؛ مراکز درمانی و بیمارستان‌ها روزهای شلوغ و پر کاری را می‌گذرانند و با تمام توان با غول کرونا مبارزه می‌کنند تا جان بیماران را نجات دهند.

جدی نگرفتن این بیماری از سوی بسیاری از مردم استان مخصوصاً در روزهای ابتدایی هشدارها و نبود تدبیر و مدیریت در توزیع ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده هم مزید بر علت شد تا حجم مراجعه‌کننده‌ها به بیمارستان روزبه‌روز افزایش پیدا کند.

اما در کنار این موارد حفظ سلامت کادر درمان و پزشکی یک چالش جدی است و در سطح کشور برخی از پزشکان و پرستاران نیز به دلیل درگیری با کرونا جان خود را از دست داده‌اند؛ کادر درمان در این روزهای سخت و قرار گرفتن در خط مقدم مبارزه با بیماری گاهاً با کمبود نیرو مواجه هستند و فشار زیادی را محمل می‌شوند.

به هر حال حفظ سلامتی و ریکاوری کادر درمان به عنوان نیروهای خط مقدم مبارزه با کرونا امری حیاتی و ضروری به نظر می‌رسد، زیرا که در صورت از بین رفتن یا حتی کاهش توان اجرایی این جبهه، جایگزین کردن نیروی متخصص و دوره دیده در این شرایط که همه با این مشکل دست به گریبان هستند، تقریباً غیرممکن است.

پرستان کادر درمانی می‌گویند در حال حاضر با مشکل کمبود پرستار و پزشک، مواجه نیستیم؛ اما اگر مردم مراعات نکنند، قطعاً با کمبود مواجه خواهیم شد، بنابراین باید چاره‌ای اندیشید تا در این شرایط حداقل بتوانیم از تمام ظرفیت پرسنل به نحو احسن استفاده کنیم و مانع از فرسودگی شغلی و بیماری آنان شویم.

کمبود پرستار نداریم / ‏‬ فشار کاری بر پرستاران زیاد است

رئیس دانشکده پرستاری و مامایی اظهار کرد: خوشبختانه تاکنون با کمبود پرستار مواجه نشدیم، اما فشار کاری زیادی بر روی پرستاران وجود دارد.

دکتر ویسی رایگان افزود: در حال حاضر نیازی به اعزام پرستار به کرمانشاه وجود ندارد، اما اگر همین روند ادامه پیدا کند در آینده نه چندان دور ممکن است پرستاران توانایی نداشته باشند تا بتوانند کارها را انجام بدهند.

وی گفت: در کل کشور فشار کار بر روی پرستاران زیاد است، لذا دانشگاه علوم پزشکی کشور باید فراخوان بدهند، تا اگر امکان داشت پرستاری که استخدام نشده و جویای کار است بتواند مراجعه کرده و جذب شود.

رئیس دانشکده پرستاری و مامایی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: دستورالعمل اجرایی برای استخدام پرستاران ابلاغ نشده است، اما صحبت‌هایی در مورد استخدام پرستاران وجود دارد و امید است عملیاتی شود.

دکتر ویسی رایگان گفت: امیدواریم با استخدام پرستاران جدی فشاری که بر روی این قشر است و منجر به مشکلات جسمی و روحی شده، مرتفع شود.

اگر پیک بیماری کرونا زیاد باشد با کمبود پرستار مواجه می‌شویم

مدیر خدمات پرستاری بیمارستان گلستان اظهار کرد: در حال حاضر کمبود پرستار نداریم، اما پیش‌بینی می‌شود به دلیل اینکه بیمارستان و مراکز درمانی درگیر بیماران کرونایی شوند، فشار بر روی پرستاران زیاد شود و در آینده با کمبود مواجه شویم.

سیروس میرزایی خاطرنشان کرد: تمام حوزه دانشگاه از شبکه‌ها و بیمارستان‌های مختلف کمک می‌گیرند و اگر پیک این بیماری در استان زیاد شود و به طور حتم به پرسنل بیشتری نیاز است.

وی بیان کرد: دانشجویان و گروه‌های جهادی کمک‌های حاشیه پزشکان و پرستاران درمانی را انجام می‌دهند و هیچ گاه بالین بیماران را به نیروهای کمکی و دانشجویان پزشکی نمی‌سپاریم.

مدیر خدمات پرستاری بیمارستان گلستان گفت: دانشجویان پزشکی و پرستاری را درگیر کار اصلی بالینی بیمار نمی‌کنیم، تا جان آنها و بیماران به خطر نیفتد، چون آنها هنوز تجربه کافی به دست نیاوردند.

میرزایی خاطرنشان کرد: گروه‌های جهادی سازماندهی می‌شوند و بر اساس تعداد و کارهایی که می‌توانند انجام دهند، روی آنها برای کمک تصمیم گیری می‌شود.

بر اساس این گزارش، حالا که کادر درمان ایثارگرانه در خط مقدم مبارزه با کرونا ایستاده‌اند و روزهای سختی را برای گذر از این بحران و کاهش آلام آن می‌گذرانند، انتظار دارند که شهروندان هم با رعایت موارد و نکات بهداشتی و در خانه ماندن کمک کنند که زودتر این شرایط را پشت سر بگذاریم وگرنه حتماً برای تأمین کادر درمان به مشکل برمی‌خوریم.

| منبع خبر : مهر
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.