سعدی
همین نصیحت من پیش گیر و نیکی کن /که دانم پس از مرگم کنی به نیکی یاد
Friday, 19 April , 2024
امروز : جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۳ - 11 شوال 1445
شناسه خبر : 2258
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۲ |

کرمانشاه؛ یک شمال در غرب ایران

کرمانشاه استانی با جاذبه های گردشگری متنوع است که از این جاذبه ها، روستاهایی با معماری خاص و اصیل و طبیعتی بکر و چشم نواز می توان نام برد.
کرمانشاه؛ یک شمال در غرب ایران

به گزارش کرمانشاه امروز؛ کرمانشاه استانی با جاذبه های گردشگری متنوع  است که از این جاذبه ها، روستاهایی با معماری خاص و اصیل و طبیعتی بکر و چشم نواز می توان نام برد.

یکی از بخش های مهم صنعت گردشگری در دنیای امروزی، گرشگری روستایی است که گفته می شود حدود ۱۰ درصد از سهم گردشگری در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است.

هرچه که زمان به پیش می رود، گردشگری روستایی هم بیشتر مورد توجه و اقبال مردم قرار می گیرد، چرا که هر روز پیچیدگی های زندگی انسان ها بیشتر و بیشتر می شود و انسان هایی که آرامش خود را در میان شلوغی زندگی مدرن امروزی گم کرده اند، بدنبال راهی برای گذراندن ساعتی آرام به دور از دغدغه ها و دود و دم زندگی شهری هستند و چه فضایی بهتر و دلچسب تر از یک روستای دنج و خوش آب و هوا.

پیاده روی صبحگاهی در میان طبیعت سرسبز، ماهیگیری، اسب سواری، لذت دوشیدن شیر گاوها و گوسفندها، جمع کردن تخم مرغ و انجام کارهای کشاورزی تنها بخشی از تجربه های لذت بخشی است که یک گردشگر می تواند آن را در روستاها لمس کند.

معمولا روستاهایی که دارای چشم اندازهای زیبایی هستند، مردم آنها آداب و رسوم اصیل خود را حفظ کرده اند و معماری قدیمی روستاها همچنان پابرجا مانده، بیشتر از سایر روستاها گردشگران را به سوی خود جذب می کنند.

در کرمانشاه هم به مانند بسیاری دیگر از مناطق کشورمان، روستاهایی وجود دارد که بوی اصالت می دهند و سادگی زندگی روستانشینان، میهمان نوازی و حفظ آداب و رسوم زندگی، بسیاری از گردشگران را به سوی آنها می کشاند. به علاوه در برخی از این روستاها جاذبه های طبیعی مهمی وجود دارد که به اهمیت گردشگری آنها اضافه می کند.

در برخی از مناطق این استان همچون منطقه ثبت جهانی شده اورامانات، در روزهای پایانی هفته شاهد هجوم گردشگران به این مناطق هستیم، تا جایی که ظرفیت مراکز اقامتی و پذیرایی آنها پر می شود و گاهی هم ترافیک چند کیلومتری در ورودی این روستاها شکل می گیرد.

توجه به روستاهایی که دارای ظرفیت های گردشگری هستند در سالهای اخیر باعث شکل گیری اقامتگاه های بوم گردی شده، جایی که در آن گردشگران می توانند در زمان حضورشان در روستا به عنوان یک فضای اقامتی ساعاتی یا چند روزی را در آن سپری کنند و یک زندگی ناب روستایی را تجربه کنند.

با وجود اینکه بسیاری معتقدند روانه شدن سیل گردشگران به روستاها پیامدهای منفی همچون تغییر فرهنگ روستاییان را بدنبال دارد، اما طی سالهای گذشته صنعت گردشگری توانسته به اقتصاد و زندگی روستانشینان هم کمک کند، زیرساخت های آنها توسعه پیدا کرده و گاها مهاجرت معکوس از شهر به روستا هم شکل گیرد.

در استان کرمانشاه، تعداد روستاهایی که جذابیت های لازم را برای جذب گردشگران دارند کم نیستند، اما در مجموع ۱۴ روستا به عنوان روستای هدف گردشگری هم معرفی شده اند، مقصد اصلی گردشگران در این استان هستند.

آنطور که وحید امیری معاون گردشگری استان کرمانشاه می گوید، علیرغم اینکه در حال حاضر تعدادی از روستاهای چشم نواز کرمانشاه به مقصدی برای گردشگران علاقمند به گردشگری روستایی و طبیعت گردی تبدیل شده اند، اما هنوز هم روستاهای زیبا و مناطق بکر و جذابی در استان وجود دارد که چندان معرفی نشده اند.

امیری در گفت و گو با ایسنا تصریح کرد: طی سالهای گذشته تنها یکی دو محور در استان با وجود روستاهای گردشگر پذیر و مناطق بکر و دست نخورده برای گردشگران شناخته شده اند، لذا در تلاشیم تا با معرفی محورهای جدید گردشگری بتوانیم زیبایی های بیشتری را از کرمانشاه به مردم ایران نشان دهیم.

معاون گردشگری استان با بیان اینکه روستاها و جاذبه های طبیعی کرمانشاه درسالهای اخیر به شدت مورد توجه گردشگرانی از سراسر کشور قرار گرفته اند، عنوان کرد: در این راستا علاوه بر معرفی محورهای جدید گردشگری، در بحث ایجاد و تکمیل و توسعه زیرساخت ها در سایر مناطق گردشگر پذیر استان هم اقداماتی را در دستور کار قرار داده ایم تا گردشگران بدون دغدغه سفر  خوبی را به  این مناطق داشته باشند.

در ادامه این نوشتار به معرفی مختصری از روستاهای هدف گردشگری استان خواهیم پرداخت.

روستا هجیج

هجیج روستایی در منطقه ثبت جهانی شده اورامانات است که به واسطه چشم انداز تماشایی که دارد، بسیاری از گردشگران در ایران آن را می شناسند و کسانی که از این روستا بازدید کرده اند، تجربه سفری خاطره انگیز و فراموش نشدنی دارند.

روستای هجیج در فاصله ۳۴ کیلومتری از شهر پاوه، در دره ای خوش آب و هوا  واقع شده و از آنجایی که در دامنه کوه قرار دارد، روستایی با بافت پلکانی و معماری خاص است.

در این روستا جاذبه های گردشگری همچون چشمه خروشان بل، رودخانه سیروان، سد داریان با امکان قایقرانی روی آن، حوض پیر، امامزاده عبیدالله(ع) معروف به کوسه هجیج، خانقاه، چله خانه و آئین ها و رسوم مذهبی خاصی وجود دارد.

 روستای شمشیر

روستای شمشیر نیز یکی دیگر از روستاهای منطقه ثبت جهانی شده اورامانات است. روستایی که در فاصله شش کیلومتری از شهر پاوه واقع شده و زیبایی های شگفت انگیز زیادی برای گردشگران دارد.

بافت پلکانی روستا، معماری اصیل، باغات سرسبز گردو و قرار گرفتن در دامنه کوه شاهو از ویژگی های شاخص این روستای گردشگری است.

روستای خانقاه

روستای خانقاه در فاصله دو کیلومتری از شهر پاوه، یکی دیگر از روستاهای گردشگر پذیر منطقه اورامانات است.

این روستای کوهستانی با بافتی سنتی در میان باغات و درختان انبوه محصور شده و یک چشم انداز رویایی را خلق کرده است.

هرچند که از منطقه ثبت جهانی شده اورامانات تنها سه روستا به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی شده اند، اما در این منطقه روستاهای گردشگر پذیر بسیاری وجود دارد که از جمله آنها می توان به قلعه جی و روستای قوری قلعه با غار ۶۵ میلیون ساله معروفش در روانسر، بش ناوخاص در ثلاث باباجانی،  شبانکاره و سفید برگ در جوانرود، تین، زردویی، ساتیاری، دودان، داریان، نجار، گلال، دشه و شرکان در پاوه نام برد که هرکدام در ایام پیک سفر پذیرای گردشگران زیادی از مردم منطقه و سراسر کشور هستند.

روستای چرمله علیا

این روستا در ۳۱ کیلومتری شمال شرقی شهر سنقر واقع شده و از آنجایی که در اغلب سال پوشیده از برف است به آن روستا چرمله به معنی سفید گفته می شود.

روستای چرمله در منطقه ای کوهستانی و سردسیر در استان واقع شده، برای همین در ایام فصل گرم سال می تواند تفرجگاهی بسیار خوش آب و هوا برای گردشگران باشد.

آبشار بدر و پریشان از جاذبه های طبیعی این روستای زیبا و چشم نواز است.

روستای ورمقان

این روستا نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهرستان سنقر به شمار می رود که در فاصله ۳۵ کیلومتری از این شهر واقع شده است.

این روستا که به آن ورمکان هم می گویند، دارای یک آبشار بسیار زیبا به عنوان گیشا پسند است و چشمه ای جوشان و خروشان به نام شاه پسند دارد که طبیعت آن را دلفریب و شگفت انگیز کرده است.

روستای فش

روستای فش یکی از معروفترین روستاهای ایران است، چراکه این روستا به عنوان دهکده ملی سازهای سنتی ایران به ثبت ملی رسیده است.

این روستا  در فاصله ۱۰ کیلومتری از شهر کنگاور واقع شده و سراب فش یکی از جاذبه های طبیعی مهم آن به شمار می رود.

پیشه اصلی مردم این روستا، ساخت سازهای سنتی مانند تنبور، سه تار و تار است و به گفته مسئولین حدود ۸۰ کارگاه ساخت سازهای سنتی در این روستا فعال است، برای همین در کنار زیبایی های این روستا، می توان از نحوه ساخت سازها هم در این کارگاه ها بازدید کرد.

روستای حریر

طبیعت این روستا به مانند نامش لطیف و زیباست. روستای حریر واقع در پنج  کیلومتری شهر کرند غرب در شهرستان دالاهو، روستای پلکانی واقع شده در دامنه کوه است که طبیعت بکر و چشم نواز آن چشم هر بیننده ای را مسحور خود می کند.

سراب حریر، امامزاده سیدرضا بیگ، مراتع حاصلخیز، کارگاه های ساخت چاقو و ابزارآلات فلزی و درختان کهنسال از مهمترین جاذبه های این روستای کوچک، اما پراز جاذبه است.

روستای شالان

روستای شالان، در ۳۳ کیلومتری شهر کرندغرب واقع شده و کسانی که تاکنون به آن سفر کرده اند، باغات انجیر، گردو و انار آن را از یاد نخواهند برد.

این روستا در بالا دست آبشار پیران قرار دارد، برای همین در زمانی که زلزله سال ۱۳۹۶ راه دسترسی به این آبشار را بست، گردشگران برای دیدن آبشار پیران از طریق این روستا به بالادست آبشار می رسیدند و آن را نگاه می کردند.

از دیگر جاذبه هایی که در نزدیکی های این روستا وجود  دارد، مسجد عمربن عبدالله، مقبره بابایادگار و مقبره ابودجانه است.

روستای نژیوران

روستای نژیوران یا نجوبران، روستایی در ۲۵ کیلومتری شهر هرسین است، روستایی که به واسطه طبیعت بکر و دلنوازش، تولید عسل در آن رواج دارد.

تااین روستا دارای مراتع غنی و حاصل خیزی همچون چمچال با سرابی پرآب  است.

روستای گلین

روستای گلین در فاصله ۳۳ کیلومتری از گیلانغرب واقع شده و دارای باغات فراوان انار و گردو است.

این روستا رودخانه ای دارد که از بین دو کوه رد می شود و مردم محلی در آن ماهی قزل آلا و آزاد را پرورش می دهند.

روستای گلین، تفرجگاهی بکر و فرح انگیز با دره ای پوشیده از درختان گوناگون است که در ایام سال و بویژه در فصل بهار بهشتی را پیش چشم  گردشگران قرار می دهد.

روستای هرسم

هرسم را با سراب پرآبش می شناسند، روستایی که در فاصله ۳۵ کیلومتری از شهر اسلام آبادغرب قرار گرفته است.

یکی از زیبایی های این روستا که آن را به روستایی کارت پستالی تبدیل کرده، عبور نهرهای کوچک از میان کوچه های پردرخت آن است.

باتوجه به پرآبی سراب این روستا، یکی از مکان های اتراق عشایر به شمار می رود، برای همین از نظر گردشگری عشایری هم مورد توجه است.

روستای سرخه دیزه

سرخه  دیزه یکی دیگر از روستاهای گردشگر پذیر در شهرستان اسلام آبادغرب است، در مجاورت این روستا منطقه ای جنگلی و حفاظت شده به همین نام وجوددارد.

سرخه دیزه روستایی دره ای است که قلعه ای باستانی هم در کنار آن واقع شده است.

روستای  پیران

بسیاری از گردشگران علاقمند به طبیعت در ایران تاکنون نام پیران را شنیده اند. آبشار پیران بزرگترین آبشار طبقاتی کشور و از جمله جاذبه های مهم گردشگری طبیعی در استان کرمانشاه است که در مجاورت روستایی به همین نام واقع شده و هرساله گردشگران بسیاری از آن بازدید می‌کنند.

این روستا در فاصله ۱۰ کیلومتری از شهر سرپلذهاب، علاوه بر آبشار پیران دارای باغات فروان و دره ای با زیبایی اعجاز انگیز به نام دره اژدها است.

روستای کندوله

این روستا در فاصله ۶۰ کیلومتری از شهر صحنه، دارای باغات سیب و انگور و مردمانی اصیل و بافرهنگ با آداب و رسوم خاص است.

روستای کندوله با تعدادی از روستاهای همجوارش مانند روستای پریان، در سالهای اخیر به یک قطب گردشگری در استان تبدیل شده اند.

هرچند که تاکنون تعدادی از روستاهای گردشگری استان به واسطه جاذبه های طبیعی خود معروف شده اند، اما برخی از جاذبه های طبیعی کرمانشاه هم هستند که علیرغم اینکه روستاهای مجاور آنها گردشگرپذیر نیستند، اما خود مقصدی برای گردشگران به شمار می روند.

سراب نیلوفر یکی از این جاذبه های طبیعی است که در فاصله ۲۰ کیلومتری از شهر کرمانشاه واقع شده است. پهنه ای آبی بزرگ که در دامنه کوه کماجار قرار گرفته و افسانه های زیادی درمورد آن گفته  می شود.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.