سعدی
همین نصیحت من پیش گیر و نیکی کن /که دانم پس از مرگم کنی به نیکی یاد
Tuesday, 5 March , 2024
امروز : سه شنبه, ۱۵ اسفند , ۱۴۰۲ - 25 شعبان 1445
شناسه خبر : 2057
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۷ تیر ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۷ |

چرا مشاغل آلاینده کرمانشاه جابجا نمی‌شوند؟

موضوع جابجایی مشاغل آلاینده شهر کرمانشاه قدمت چند دهه‌ای دارد و هر بار موضوع انتقال یک رسته صنفی از بارفروشان تا نمایشگاه‌های اتومبیل سنگین مطرح شده، اما هیچ‌کدام تا کنون به نتیجه نرسیده است.
چرا مشاغل آلاینده کرمانشاه جابجا نمی‌شوند؟

به گزارش کرمانشاه امروز؛ موضوع جابجایی مشاغل آلاینده شهر کرمانشاه قدمت چند دهه‌ای دارد و هر بار موضوع انتقال یک رسته صنفی از بارفروشان تا نمایشگاه‌های اتومبیل سنگین مطرح شده، اما هیچ‌کدام تا کنون به نتیجه نرسیده است.

در حالی‌که بسیاری از کلانشهرهای کشور شهرک‌هایی با فاصله مناسب از شهر برای استقرار مشاغل فنی و آلاینده دارند، اما کلانشهر کرمانشاه هنوز از داشتن چنین شهرک‌هایی محروم است و برخی مشاغل آلاینده درست در دل شهر واقع شده‌اند.

اگرچه برای جابجایی برخی مشاغل فنی و آلاینده کرمانشاه مکان‌هایی هم جانمایی شد، اما به جهت فراهم نبودن زیرساخت‌های اولیه و در برخی موارد عدم وجود مسیرهای دسترسی مناسب و … در نهایت منجر به نتیجه نشد. برای نمونه طی چند سال اخیر زمینی در شهرک صنعتی برای نمایشگاه داران اتومبیل‌های سنگین یا زمینی در اطراف جاده ماهیدشت برای انتقال میدان بار و یا زمینی در جاده سراب نیلوفر برای انتقال ضایعات فروشان مشخص شد که هیچ‌کدام به سامان نرسید.

به گفته مدیر اجرایی اتاق اصناف کرمانشاه، آنچه که باعث شده در این سال‌ها جابجایی مشاغل فنی و آلاینده کرمانشاه محقق نشود، فراهم نکردن محل مناسب و زیرساخت‌های مربوط به آن بوده که بر اساس ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها وظیفه این امر بر عهده شهرداری است.

شهروز جلیلیان، با بیان اینکه در این سال‌ها خود واحدهای صنفی حاضر به جابجایی به محل مناسب بودند، خاطرنشان کرد: اما لازم بود ابتدا محلی مناسب با زیرساخت‌های اولیه شامل آب، برق، گاز و … برای آنها فراهم شود که متاسفانه این کار صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: قطعا نمی‌توان بدون آنکه محل جدیدی با امکانات مناسب فراهم باشد، اصناف را وادار کرد محل فعلی خود را که چندین سال در آن فعالیت داشته‌اند رها کنند، اما اگر محل مناسبی برای آنها مهیا شود، آماده همکاری هستند.

مدیر اجرایی اتاق اصناف کرمانشاه با بیان اینکه ۵۲ اتحادیه صنفی در کرمانشاه داریم که برخی از آنها یک یا چند رسته آلاینده و یا فنی دارند، تاکید کرد: چنانچه قرار به جابجایی باشد برخی مشاغل از جمله نمایشگاه‌های اتومبیل سنگین، ضایعات فروشان، درب و پنجره سازان، جوشکاران و خصوصا میدان بار باید در اولویت قرار بگیرند.

جلیلیان از پیامدهای فعالیت مشاغل فنی و آلاینده در دل شهر هم یاد کرد که علاوه برآلودگی محیط زیست و نازیبایی بصری، در برخی موارد به ترافیک منطقه نیز دامن می‌زنند.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر چنانچه یک رسته صنفی به خارج از شهر منتقل شود، فضا برای آغاز به کار صدها واحد صنفی تولیدی و توزیعی در کرمانشاه باز می‌شود که می‌تواند برای چند صد نفر اشتغالزایی به همراه داشته باشد.

مدیر اجرایی اتاق اصناف کرمانشاه یادآور شد: چنانچه یک رسته صنفی فنی به طور کامل از شهر خارج شود، بسیاری از مشاغل دیگر وابسته به آن نیز به خارج از شهر نقل مکان خواهند کرد و بدین  ترتیب علاوه بر باز شدن فضای شهر، شهرک‌های فنی و تخصصی از مجموع مشاغل در خارج از شهر شکل می‌گیرد که  به ارائه خدمات فنی  به مردم در یک نقطه متمرکز نیز کمک خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.