سعدی
همین نصیحت من پیش گیر و نیکی کن /که دانم پس از مرگم کنی به نیکی یاد
Thursday, 30 May , 2024
امروز : پنج شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۴۰۳ - 23 ذو القعدة 1445
شناسه خبر : 1498
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۰ |

سایه سنگین خشکسالی بر کشاورزی را جدی بگیریم

با توجه به بحران کم آبی و پدیده خشکسالی، الگوی کشت و ترویج محصولات کم مصرف باید از سوی جهاد کشاورزی و کشاورزان جدی گرفته شود.
سایه سنگین خشکسالی بر کشاورزی را جدی بگیریم

به گزارش کرمانشاه امروز؛ تغییرات اقلیمی و خشکسالی‌ سال‌های اخیر، کشاورزان را بر آن داشته که با کشت محصولات جایگزین علاوه بر حفظ تنوع محصولات، صرفه جویی قابل توجهی در آب داشته باشند. لذا با توجه به بحران کم آبی الگوی کشت و ترویج محصولات کم مصرف باید از سوی جهاد کشاورزی جدی گرفته شود.

برنامه الگوی کشت محصولات کشاورزی کم آب بر در استان کرمانشاه

مجتبی حاتمی اظهار داشت: برنامه الگوی کشت محصولات کشاورزی کم آب بر به منظور تامین امنیت غذایی و مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی استان کرمانشاه بااشاره به اینکه در الگوی کشت و توسعه و ترویج محصولات کم آب بر کشاورزان حمایت می شوند گفت: آموزش‌های لازم برای کشاورزان در زمینه کشت محصولات کم آب بر توسط کارشناسان کشاورزی انجام می شود و نهاده‌های یارانه دار در بین کشاورزان توزیع می شود.

وی افزود: بر این اساس برنامه الگوی کشت سال زراعی ۱۴۰۱ -۱۴۰۲ کشت ۹۷ هزار هکتار گندم آبی و ۳۰۰ هزار هکتار گندم دیم در اراضی استان است.

حاتمی گفت: محصولات پاییزه دیگر مانند “جو” آبی نیز در سطح ۱۴ هزار هکتار و “جو” دیم در سطح ۱۸۵ هزار هکتار باید کشت شود.

وی خاطرنشان کرد: خاک ورزی حفاظتی، آزمون خاک، نحوه صحیح هرس، نصب تله‌های فرمونی برای آفات، نحوه صحیح آبیاری و آشنایی و استفاده از روش‌های نوین آبیاری اقداماتی است که کارشناسان با همراهی کشاورزان در زمین‌های زراعی و باغی انجام می دهند تا در زمان کم آبی کشاورز بتواند محصول خود را حفظ کنند.

کشاورزان برای عملکرد مطلوب مزارع خود حتما باید از مشورت کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استفاده کنند

فرهاد شریفی، با اشاره به پیش‌بینی‌های هواشناسی در مورد تاخیر در بارندگی‌های پاییزه در سال زراعی جاری، اظهار داشت: امسال بارندگی موثر را احتمالا در آذر ماه خواهیم داشت.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه نهاده های مورد نیاز برای کشت پاییزه در استان موجود است، افزود: ۴۱ هزار تن بذر گواهی شده در استان برای کشت پاییزه گندم تهیه شده است در حالیکه در سالهای گذشته نیاز استان به بذر برای کشت پاییزه حدود ۳۵ هزار تن است.

وی با تاکید کرد کشاورزان برای عملکرد مطلوب مزارع خود حتما باید از مشورت کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استفاده کنند.

شریفی تصریح کرد: بذر و کود مورد نیاز کشاورزان به میزان کافی در استان تدارک دیده شده و بهره‌برداران این حوزه می‌توانند با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی در شهرستان‌ها اقلام مذکور را دریافت کنند.

وی به کشاورزان توصیه کرد: برای افزایش تولید در هنگام کشت محصولات زراعی از کودهای پایه شامل کود ازته و پتاسه و بذرهای گواهی شده استفاده کنند.

این مسئول با توصیه به کشاورزان استان برای تحت پوشش بیمه بردن اراضی خود، گفت: کشاورزان فراموش نکنند تنها مرجعی که می تواند در زمان بروز خسارت از آنها حمایت به عمل آورد بیمه اراضی کشاورزی است، لذا نباید از بیمه کردن اراضی خود غفلت کنند.

پدیده خشکسالی میزان تولید علوفه در مراتع استان کرمانشاه را کاهش داده است

عباس قنبری اظهار داشت: پدیده خشکسالی باعث شده میزان تولید علوفه در مراتع استان کرمانشاه به یک سوم کاهش پیدا کند.

رئیس اداره مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گفت: بهره برداری مستمر از مراتع منطقه نیمه خشک، کاهش تولیدات دامی، تخریب پوشش گیاهی، کاهش پایداری خاک و افزایش فرسایش را در پی دارد.

وی گفت: استان کرمانشاه حدود ۱.۲ میلیون هکتار مرتع دارد که بیش از ۱۶۰ هزار هکتار از مراتع این استان جزو مراتع متراکم هستند.

قنبری با بیان اینکه در شرایط نرمال سالانه ۳۱۱ هزار تن علوفه در مراتع استان کرمانشاه تولید می‌شود، افزود: خشکسالی هم اکنون این مراتع را ضعیف کرده است.

در خصوص خشکسالی چند سال اخیر باید این را پذیرفت که با دانش، آگاهی و علم می توان بر مشکلات فائق آمد و با برخی اقدامات از جمله تغییر در الگوی کشت و برخی دیگر از موارد می توان از این مشکلات گذر کرد.

الگوی کشت متأثر از عوامل مختلفی نظیر آب، خاک، اقلیم و اقتصاد کشاورزی است بنابراین با توجه به پدیده خشکسالی و کمبود آب که در استان با آن مواجه هستیم الگوی کشت ما باید بر اساس میزان آب موجود باشد و در این راستا کشاورزان نیز همراهی لازم را با برنامه های جهادکشاورزی داشته باشند.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.