سعدی
همین نصیحت من پیش گیر و نیکی کن /که دانم پس از مرگم کنی به نیکی یاد
Sunday, 14 April , 2024
امروز : یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳ - 6 شوال 1445
شناسه خبر : 1289
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۲ |

50 سال بلاتکلیفی موزه منطقه‌ای کرمانشاه

پنجاه سال از روزی که کلنگ موزه منطقه‌ای کرمانشاه را بر زمین زدند می گذرد. پروژه ای بزرگ در مساحت 5200 متر مربع که قرار بود در مدت چهار سال احداث و گنجینه های ارزشمند این سرزمین باستانی در آن حفظ، نگهداری و به نمایش درآید و اما حالا تنها ساختمانی نیمه کاره و رها شده با هزار زخم بر پیکر رنجورش از آن باقی مانده است.
50 سال بلاتکلیفی موزه منطقه‌ای کرمانشاه

به گزارش کرمانشاه امروز ؛پنجاه سال از روزی که کلنگ موزه منطقه‌ای کرمانشاه را بر زمین زدند می گذرد. پروژه ای بزرگ در مساحت 5200 متر مربع که قرار بود در مدت چهار سال احداث و گنجینه های ارزشمند این سرزمین باستانی در آن حفظ، نگهداری و به نمایش درآید و اما  حالا تنها ساختمانی نیمه کاره و رها شده با هزار زخم بر پیکر رنجورش از آن باقی مانده است.

اعتبارات قطره چکانی که طی چند دهه به این پروژه به عنوان یکی از موزه های بزرگ کشور تزریق می شد، عملا هیچ کاری را از پیش نمی برد و روند پیشرفتی لاک پشتی را طی می کرد.

چشمه همین میزان اعتبارات خرد و اندک هم در سال 1388 با خروج موزه منطقه ای کرمانشاه از فهرست موزه های بزرگ کشور به یکباره خشک شد و ساختمانی متروک که نام بزرگ موزه منطقه ای به قد و قواره آن نمی خورد، به یادگار ماند و به داغی بزرگ بر پیشانی میراث کرمانشاه تبدیل شد.

موزه منطقه ای کرمانشاه را شاید بتوان یکی از عجیب ترین و طولانی ترین پروژه های عمرانی در کشور دانست که درحال تبدیل شدن به یک اثر تاریخی است. بنایی که در طول سالیان دراز تلاش های نافرجام و وعده های روی زمین مانده مسئولین زیادی را برای به سرانجام رساندش به چشم دیده است.

هرچند زمانی که این پروژه کلنگ زنی شد، حدود 5200 متر مربع مساحت داشت، اما در دهه های بعد ذره ذره آب رفت و بخش هایی از آن به ساختمان اداری اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه تبدیل شد و مابقی آن هم به شکل یک ساختمان بلند با کالبدی فرسوده باقی ماند.

50 سال بلاتکلیفی این پروژه رها شده را دچار نم زدگی، فرسودگی لایه های ایزوبام،  ترک خوردگی کاشی ها و… کرد و کار را به جایی رساند که درسالهای اخیر برخی کارشناسان این گمانه را مطرح کردند که آیا ساختمانی با این قدمت و با این وضعیت می تواند محافظ خوبی برای اشیاء تاریخی ارزشمند کرمانشاه باشد؟ و بر این مبنا بود که مسئولین میراث فرهنگی به تکاپو افتادند تا چاره ای برای این پروژه بیندیشند و بهترین کار را هم در بازسازی آن دیدند.

سال 1399 بود که در سفر رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه کشور به کرمانشاه، برای بازسازی ابنیه، تاسیسات و عایق بندی این پروژه درخواست بودجه کردند که نوبخت هم با اختصاص 12 میلیارد تومان به آن موافقت کرد، اما بعدها این اعتبار به 7.5 میلیارد تومان کاهش یافت، آن هم به شکل اوراق قرضه که فقط 50 درصد آن تخصیص یافت!

آنطور هم که مسئولین میراث فرهنگی استان می گویند با رقم سه تا چهار میلیارد تومانی که پس از سالها به این پروژه اختصاص یافت، تنها توانستند بخشی از آسیب های الکتریکی و مکانیکی بنا را رفع کنند و انجام کارهای اساسی برای راه اندازی این بنا اعتبارات کلانی می خواهد.

سرپرست میراث فرهنگی استان کرمانشاه میزان اعتبار مورد نیاز برای راه اندازی این موزه منطقه‌ای در حد نامش بزرگ را حدود 40 میلیارد تومان می داند و به ایسنا می گوید: البته با 25 میلیارد تومان هم می توانیم این موزه را افتتاح کنیم.

جبار گوهری در ادامه حرف هایش به بلاتکیفی پنج دهه ای موزه منطقه ای اشاره می کند و با نام بردن از آن به عنوان آبروی استان، ادامه می دهد: باتوجه به قدمت طولانی که این پروژه دارد، یکی از پروژه های اولویت دار استان است که بنا داریم در سفر رئیس جمهور به کرمانشاه که در آینده‌ای نزدیک اتفاق خواهد افتاد، برای آن درخواست اعتبار کنیم.

این مسئول در پاسخ به اینکه چه سرانجامی در انتظار این پروژه خواهد بود نیز می گوید: اگر این اعتبار را به ما اختصاص دهند، آن را مقاوم سازی، تکمیل و تجهیز خواهیم کرد. حتی مشاور آن را تعیین کرده ایم و مطالعات مورد نیاز هم انجام شده است.

سرپرست میراث فرهنگی کرمانشاه در پایان حرف هایش ابراز امیدواری می کند با اختصاص اعتبار مورد نیاز، بتوان یکساله این پروژه را به سرانجامی رساند و طلسم پنجاه ساله آن را شکست.

در خاتمه باید گفت، کرمانشاه استانی است با پیشینه درخشان تاریخی که از نظر تعداد آثار باستانی بین استانهای کشور در جایگاه سوم قرار دارد، لذا این استان با این قدمت نباید از داشتن یک موزه منطقه‌ای محروم باشد، درحالیکه بسیاری از شهرهای دیگر که تاریخشان به نصف کرمانشاه هم نمی رسد، دارای موزه منطقه ای هستند.

اجحافی که طی سالیان دراز بر تاریخ این استان رفته باعث شده تا اکنون بخشی از اشیاء تاریخی و باستانی کرمانشاه در موزه شهرهای دیگر نگهداری شود و این جای تاسفی بزرگ برای مسئولین کرمانشاه دارد که طی پنجاه سال نتوانسته اند، این حق مردم کرمانشاه را به سرانجامی برسانند.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.