سعدی
همین نصیحت من پیش گیر و نیکی کن /که دانم پس از مرگم کنی به نیکی یاد
Friday, 19 April , 2024
امروز : جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۳ - 11 شوال 1445
شناسه خبر : 1067
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۴ |

شور و شعور حسینی همراه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

کم کم به محرم، ماه حزن و اندوه مسلمانان و آزادی خواهان جهان نزدیک می‌شویم، ماهی که مراسم عزاداری آن با توجه به شیوع بیماری کرونا قرار است در شرایط خاصی برگزار شود، آیینی که امسال باتوجه به حساسیت‌های آن باید بیش از همیشه باشور و شعور حسینی همراه باشد.
شور و شعور حسینی همراه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

به گزارش کرمانشاه امروز ؛ رفته رفته ماه عزای حسین (ع) فرا می رسد، ماه حزن و اندوه و غم، بیرق های عزا یک به یک بر فراز هر کوی و بام برافزاشته و طنین حی العزا تا عرش اعلی به گوش می رسد.

غافله سالار حسین رفته رفته به سرزمین کربلا نزدیک و دل های مسلمانان و بلکه آزادی خواهان جهان محزون از این سفر بی بازگشت می شود، سفری که انسانیت، حق طلبی و تسلیم نشدن در برابر ظلم و استکبار را به ارمغان آورد.

مراسم محرم امسال متفاوت تر از همه سال های گذشته قرار است برگزار شود، مراسمی که مهمان ناخوانده ماه های اخیر عزادارانش را تهدید می کند، مهمانی که اگر از او غفلت کنیم گرفتارمان خواهد کرد.

امسال هم مسوولان، هم هیات های عزادار و هم عموم مردم باید با سعه صدر و در هماهنگی کامل با یکدیگر شرایط برگزاری محل عزای سرور و سالار شهیدان را فراهم کنند، یادمان باشد تکروی و هماهنگی نداشتن با دیگران می تواند تبعات جبران ناپذیر و سختی را به همراه داشته باشد که زیان های ناشی از آن دامن خودمان را نیز خواهد گرفت.

در همین راستا جمعی از مسوولان استان کرمانشاه علاوه بر اعلام آمادگی برای برگزاری مراسم محرم امسال، بر رعایت کامل پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک و موادضدعفونی، اجرای فاصله گذاری اجتماعی و … نیز تاکید کرده و بر این نکته متفق القول بودند که بهتر است محل برپایی اقامه عزا محیط باز و زمان آن هم کوتاهتر از سال های قبل باشد.

برپایی مراسم عزاداری محرم با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه، از برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همراهی هیات‌های عزادار و مردم ولایتمدار کرمانشاه خبر داد و گفت: تاکنون هیچ حادثه ای نتوانسته مانع از برپایی محفل عزای سرور و سالار شهیدان شود.

محمدابراهیم الهی تبار با بیان اینکه زندگی همه ما با امام حسین(ع) گره خورده و همه ساله مراسم عزای سرور و سالار شهیدان باشکوه خاصی برگزار شده است، گفت: امسال شرایط خاصی به واسطه بیماری کرونا در کشور و استان کرمانشاه ایجاد شده است که می طلبد با درایت، شرایطی ایجاد کنیم که وضعیت بیماری تشدید نشود.

الهی تبار تصریح کرد: تکلیف شرعی را رهبر معظم انقلاب با تاکید بر ملاک بودن تصمیمات ستاد مقابله با کرونا بر ما تمام کردند بنابراین همه باید در چارچوب تصمیمات اتخاذ شده در این ستاد که مرجع و قانون است حرکت کنیم تا ان شالله مشکلی ایجاد نشود.

معاون سیاسی، امنیتی استانداری کرمانشاه خاطرنشان کرد: باید به این موضوع توجه داشته باشیم باتوجه به حساسیت های وضعیت کنونی، لازم است شرایطی ایجاد شود که هم شاهد برپایی پرشور و شعور مراسم عزاداری باشیم و هم اینکه بیماری کرونا اوج نگیرد.

وی ادامه داد: دستگاه های اجرایی در کنار نیروهای مسلح آماده هستند تا امکانات بهداشتی لازم را برای هیات های عزادار فراهم کنند و خوشبختانه مشکلی از بابت تامین ماسک و مواد ضدعفونی در استان برای دسته جات عزاداری وجود ندارد.

الهی تبار در پایان و با اشاره به ابلاغ برخی ضوابط برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم، گفت: امیدوارم هیات های مذهبی با رعایت آن ها و در عین حال همراهی مردم شاهد باشیم که مراسم عزای سرور و سالار شهیدان با رعایت پروتکل های بهداشتی بهداشتی برگزار شود.

حفظ سلامت عزاداران در اولویت است

نماینده کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری نیز با تاکید بر اینکه حفظ سلامت و جان عزاداران در اولویت قرار دارد، گفت: این موضوع باید در زمان برپایی مراسم عزاداری ماه محرم مورد توجه همگان باشد.

آیت الله «محمود محمدی عراقی» با بیان اینکه شرایط پیش آمده در یک قرن اخیر بی سابقه بوده است، گفت: در این شرایط لازم است از فرمایش بزرگان خود نظیر رهبر فرزانه انقلاب و مراجع تقلید کمک گرفته و آن ها را در برنامه ها و تصمیمات خود لحاظ کنیم.

وی یادآوری کرد: در شرایط کنونی که بیماری کرونا سلامت همه انسان ها را تهدید می کند نباید به بدتر شدن وضعیت دامن بزنیم بلکه باید با رعایت همه دستورالعمل های بهداشتی به بهبود وضعیت کمک کنیم.

آیت الله محمدی عراقی گفت: در برگزاری مراسم مذهبی یک تجربه موفق در ایام شب های قدر ماه رمضان امسال داشتیم و می توانیم از این تجربه در برپایی مراسم عزاداری ماه محرم بهره ببریم.

نماینده کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری همچنین با اشاره به تلاش دشمنان برای ایجاد یک جریان دوگانه و متضاد در کشور گفت: آنها مانور زیادی روی عزاداری ماه محرم در زمان شیوع کرونا می دهند اما باید به آنها ثابت کنیم که می توان با رعایت پروتکل های بهداشتی می شود هم محفل عزای امام حسین (ع) را برپا کرد و هم سلامت عزاداران حفظ شود.

وی همچنین از مسوولان خواست تا امکانات لازم مانند موادضدعفونی، ماسک و … را در اختیار هیات ها قرار دهند و خود هیات های عزادار نیز نهایت همکاری را با متولیان سلامت و مسوولان داشته باشند تا به فضل الهی مراسم امسال با شور و شعور حسینی همراه باشد.

آیت الله محمدی عراقی همچنین از آنهایی که بیماری های زمینه ای مانند ناراحتی قلبی، دیابت و … دارند و یا آنهایی که مشکوک به ابتلا هستند خواست از حضور در دسته جات عزاداری برای حفظ سلامت خود و دیگران پرهیز و عزاداری را در منزل انجام دهند.

عزاداری محرم در فضای باز بقاع متبرکه انجام می شود

حجت الاسلام «محمدصالحی» مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه نیز از برپایی مراسم عزاداری ماه محرم در فضای باز بقاع متبرکه استان خبر داد و گفت: در فضای بسته مراسمی برگزار نمی شود.

وی ادامه داد: همه ساله در ایام محرم بقاع متبرکه پذیرای جمع زیادی از عزاداران حسینی است که امسال با توجه به شرایط خاصی که داریم این موضوع باید به خوبی مدیریت شود تا شاهد شیوع دوباره بیماری نباشیم.

حجت الاسلام صالحی، همچنین در خصوص چگونگی توزیع نذورات از محل وقوفات نیز گفت: امسال نذورات محرم در قالب بسته های معیشتی و به صورت بسته بندی و خشک توزیع می شود.

رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام عزاداری محرم الزامی است

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم با الزامی دانستن رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام عزاداری محرم، گفت: کوچکترین سهل انگاری می تواند دوباره باعث اوج گرفتن کرونا در کرمانشاه شود.

محمودرضا مرادی، طولانی بودن روزهای عزاداری و تعطیلی چهار روز پایانی دهه اول محرم که از پنجشنبه آغاز و تا ابتدای روز دوشنبه ادامه پیدا می کند را از جمله نگرانی های پیش رو عنوان کرد و گفت: این تعطیلی شرایط را برای سفر بسیاری از شهروندان فراهم می کند.

وی گفت: اگر با افزایش سفر مواجه شویم انتقال بیماری از شهری به شهر دیگر و از استانی به استانی دیگر محتمل به نظر می رسد و همین باعث خواهد شد تا در نیمه دوم شهریور دوباره شاهد افزایش آمار مبتلایان باشیم.

مرادی تصریح کرد: خوشبختانه با همراهی خوب مردم وضعیت استان از لحاظ بیماری کرونا از وضعیت قرمز به زرد تغییر پیدا کرده و امیدوارم با همراهی مردم و هیات های عزادار همچنان شاهد کاهشی بودن آمار باشیم.

آمادگی پلیس برای برقراری امنیت دسته جات عزاداری

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه هم به خبرنگار ایرنا گفت: پلیس مانند سال های قبل این آمادگی را دارد تا امنیت مراسم عزاداری و دسته جات و هیات ها را به شکل مطلوب برقرار کند.

سردار «علی اکبر جاویدان» افزود: خوشبختانه مراسم عزاداری ماه محرم در سال های گذشته با کمترین مشکل برگزار و عزاداران بهره های معنوی لازم را می برند و امسال نیز پلیس در کنار آنها خواهد بود و نسبت به تامین نظم و امنیت مراسم تلاش می کند.

وی با اشاره به حضور ماموران پلیس به صورت محسوس و نامحسوس در هیات های عزادار، گفت: امسال نیز همین روند ادامه پیدا می کند تا عزاداران حسینی (ع) به اقامه عزا بپردازند.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه با اشاره به وجود محدودیت هایی برای برگزاری مراسم عزاداری امسال و لزوم توجه به پروتکل های بهداشتی از سوی هیات های عزدار گفت: امیدوارم مسوولان هیات ها همکاری لازم را با متولیان نظام سلامت و ستاد مقابله با کرونا داشته باشند تا نیازی به مداخله پلیس نباشد.

سردار جاویدان ادامه داد: کوتاه شدن مدت زمان برگزاری مراسم عزاداری، ممنوعیت برپایی ایستگاه های صلواتی و پذیرایی، جابه جایی و حرکت دسته جات عزاداری در خیابان ها و … از جمله موارد ممنوعه مراسم امسال است که امیدوارم به آن توجه شود.

وی در پایان گفت: پلیس امکانات خود را برای ضدعفونی کردن محل برپایی محفل عزای امام حسین (ع) به کارگیری می کند تا ان شالله با همکاری هیات ها و مردم شاهد برگزاری بدون مشکل مراسم عزاداری باشیم.

ماه محرم از روز جمعه ۳۱ مرداد آغاز می شود.

| منبع خبر : ایرنا
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.