سعدی
همین نصیحت من پیش گیر و نیکی کن /که دانم پس از مرگم کنی به نیکی یاد
Thursday, 30 May , 2024
امروز : پنج شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۴۰۳ - 23 ذو القعدة 1445
شناسه خبر : 1040
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۲ |
حرکت به‌سمت خودکشی دسته‌جمعی!

باور غلطی از کرونا که خیابان‌های شهر را شلوغ کرد

رواج این باور غلط که هرچه زودتر کرونا بگیرید، از شر این بیماری راحت می‌شوید موجب شده تا خیابان‌های شهر کرمانشاه شلوغ‌تر از همیشه باشد که به نوعی خودکشی دسته‌جمعی شباهت دارد.
باور غلطی از کرونا که خیابان‌های شهر را شلوغ کرد

خیابان‌های شهر شلوغ است، بازارها پرجمعیت و رفت و آمد عادی است؛ اینجا هشدارها را جدی نمی‌گیرند و به زندگی مسالمت‌آمیز با کرونا عادت کرده‌اند و مثل روزهای اول آن‌را جدی نمی‌گیرند.

در حالی که مسئولان استان کرمانشاه و کادر درمان دانشگاه علوم پزشکی می‌گویند در حال گذر از پیک بیماری هستیم و تاکید دارند که برای پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس مردم در خانه بمانند، اما اغلب مردم رعایت نمی‌کنند و ترددهای غیرضروری در سطح شهر و سفر و مسافرت به سایر شهرها دارند.

با وجود اینکه کرونا یک ویروس جدید است که تاکنون علائم متعددی از خود نشان داده است، نبود درمان قطعی و واکسن برای این ویروس، خطر آن را دوچندان می‌کند، اما باز هم می‌بینیم که بسیاری از مردم به این موضوع بی‌تفاوت هستند.

با توجه به سرعت بالای شیوع و انتقال این ویروس، رعایت نکات بهداشتی تا زمان پایان اپیدمی و یا کشف واکسن و دارو برای آن اهمیت بسیار زیادی دارد؛ به‌دلیل ناشناخته بودن این ویروس، شایعات و باورهای غلط زیادی رواج پیدا کرده است که افراد را دچار گمراهی می‌کند.

رواج این باور غلط که «هرچه زودتر کرونا بگیرید، از شر این بیماری راحت می‌شوید» موجب شده تا خیابان‌های شهر کرمانشاه در وضعیت قرمز بیماری شلوغ‌تر از همیشه باش، اما این باور غلط از نظر متخصصان خودکشی دسته جمعی محسوب می‌شود، زیرا ظرفیت بیمارستان‌ها برای پذیرش بیماران محدود و مرگ و میر با این وجود افزایش می‌یابد.

روز به روز آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا در استان کرمانشاه رو به افزایش است و بی‌تفاوتی نسبت به بیماری و نادیده گرفتن آن ممکن است فاجعه به بار آورد.

هرچه دیرتر به کرونا مبتلا شوید به نفع شماست

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: این طرز تفکر که هر چه زودتر به بیماری کرونا دچار شویم، راحت می‌شویم اشتباه است، زیرا مشخص نیست بیماری در بدن فرد چگونه رفتار می‌کند.

بهمن روشنی با بیان اینکه بیماری ممکن است حتی فرد جوانی را از پای بیاندازد، خاطرنشان کرد: هر چقدر افراد به بیماری دیرتر مبتلا شوند به نفع آن‌ها است، زیرا ممکن است در آینده واکسن یا دارویی برای درمان بیماری کرونا کشف شود.

وی با اشاره به اینکه ممکن است عوارض بیماری سال‌ها برای مریض باقی بماند، گفت: عاقلانه این است که با رعایت پروتکل‌ها بیمار نشویم، زیرا تنها یک شخص نیست و آن شخص با خانواده و جامعه در ارتباط است و اعضای خانواده ممکن است آسیب‌پذیر باشند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه یکی از مشکلات پیش روی کادر درمان را در حال حاضر بحث بیمار شدن پزشکان و پرستاران کادر درمان دانست که حداقل ۲ هفته از چرخه ارائه خدمت به بیماران خارج می‌شوند.

روشنی تصریح کرد: تعداد زیادی از پزشکان و پرستاران کادر درمان به بیماری کرونا مبتلا شدند.

هنوز به پیک بیماری کرونا در کرمانشاه نرسیده‌ایم

وی با بیان اینکه مشکلی در حال حاضر از نظر امکانات و کمبود تخت نداریم، افزود: هنوز به پیک بیماری در استان نرسیدیم و طبق پیش بینی کارشناسان، اوج بیماری در یک الی ۲ هفته آینده است و البته این پیش‌بینی است و صد درصدی نیست.

این مسئول گفت: امیدواریم با رعایت پروتکل بهداشتی توسط مردم شاهد کاهش بیماری در جامعه باشیم و همه چیز بستگی به رفتار مردم دارد.

روشنی توصیه کرد افراد به مراکز درمانی، مطب‌ها و کلینیک‌ها بدون ماسک وارد نشوند، زیرا بدون ماسک حضور در این مراکز ممنوع شده است و خدمات دهی به افراد بدون ماسک انجام نخواهد شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: در مکان‌هایی که فاصله‌گذاری کمتر رعایت می‌شود، توصیه می‌کنیم همه مردم از ماسک استفاده کنند.

وی با بیان اینکه استفاده از ماسک نقش بسیار مهمی در جلوگیری از انتقال بیماری کرونا دارد، اظهار کرد: استفاده از ماسک، به‌ویژه برای سالمندان و کسانی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند، بسیار مهم است.

روشنی اضافه کرد: در کنار تاکید بر استفاده از ماسک برای همگان باید در زمینه آگاه‌سازی مردم نسبت به رعایت فاصله اجتماعی و موارد بهداشتی، کاهش رفت و آمدهای غیرضروری و نگهداری بیشتر از سالمندان نیز توجه ویژه‌ای کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه در شرایط فعلی تلاش همه باید بر حول کاهش شمار مبتلایان در جامعه باشد، افزود: تداوم بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند منجر به شیوع بیشتر این بیماری شود.

هیچ تضمینی برای ابتلای مجدد به کرونا نیست

یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی اظهار کرد: این طرز تفکر که هرچه زودتر به بیماری مبتلا شویم راحت می‌شویم، طرز تفکر اشتباهی است و به‌طور حتم تبعات زیادی به‌دنبال خواهد داشت.

محمدحسین زمانیان افزود: با افزایش همه‌گیری بیماری، امکان افزایش بیماران بدحال و مرگ و میر بیشتر است و دید بدی است که مردم فکر می‌کنند اگر زودتر بیمار شوند، راحت خواهند شد.

وی بیان کرد: هیچ تضمینی وجود ندارد فرد با بیمار شدن مجدداً به بیماری مبتلا نشود و بیمارانی بوده‌اند که دوباره به بیماری مبتلا شدند.

این باور غلط یک خودکشی دسته‌جمعی است

این فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی عنوان کرد: با این نگاه که تمام مردم با یکدیگر مبتلا شوند که زودتر از این وضعیت خارج شوند، یک خودکشی دسته جمعی است.

وی گفت: هرچقدر که از بیماری بگذرد شناخت ما نسبت به بیماری بیشتر می‌شود و با گذشت زمان امکان کشف واکسن و دارو بیشتراست، بنابراین ما باید بیماری را به عقب بیندازیم، نه اینکه به استقبال آن برویم.

زمانیان تصریح کرد: تعداد بیماران بستری و سرپایی در استان کرمانشاه همچنان افزایشی است و مردم باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده و بدون ماسک از رفتن در اجتماع خودداری کنند.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی خاطرنشان کرد: هفته گذشته تعداد مراجعات به بیمارستان زیاد بود و اگر مردم پروتکل بهداشتی را رعایت کنند و بدون ماسک از منزل بیرون نروند، به‌طور حتم با کاهش بیماران مبتلا به کرونا مواجه خواهیم شد.

وی گفت: در حال حاضر ثابت شده است، که هیچ چیزی به اندازه زدن ماسک تأثیر ندارد، لذا مردم توصیه‌های متخصصان را جدی بگیرند.

زمانیان بیان کرد: تصور غلط دیگری نیز در بین مردم است که بیماری ضعیف شده است؛ این طور نیست، زیرا ماهیت بیماری ۸۰ درصد آن خفیف است و مشکل ما با آن ۲۰ درصد است.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی در ادامه گفت: خدماتی که به بیماران در استان تهران ارائه می‌شود، همان خدمات در استان کرمانشاه نیز به بیماران ارائه می‌شود و در گذشته آمار مرگ و میر ما در استان بسیار کم بود و در این مدت متأسفانه آمار مرگ و میر افزایش یافته است.

وی متذکر شد: مردم فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند و از تجمعات به‌ویژه در مراسم عروسی، عزاداری و ختم به‌شدت خودداری و هرگونه تجمعات را ممنوع کنند.

زمانیان با اشاره به اینکه دلیلی برای مهمانی رفتن مردم در این شرایط خطرناک وجود ندارد، بیان کرد: اگر مردم خانواده و نزدیکان خود را دوست دارند از رفتن به مهمانی پرهیز کنند، زیرا این بیماری با هیچ فردی شوخی ندارد.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: نیروها و کادر درمان به‌طور حتم به‌دلیل مداومت این بیماری فرسوده و خسته می‌شوند، زیرا مدت‌ها است در حال ارائه خدمت به مردم هستند و متأسفانه بسیاری از پرسنل بیمارستان درگیر بیمار شدند و اگر این افراد از چرخه خدمات‌دهی به‌مدت ۲ هفته بیرون بروند، جایگزینی آن‌ها مشکل است.

براساس این گزارش، یکی از دلایل اصلی افزایش شمار مبتلایان در استان کرمانشاه همین باور غلطی است که بین مردم رایج شده و تصور می‌کنند هر چه زودتر به این بیماری مبتلا شوند از شر آن رها می‌شوند، اما همان گونه که متخصصان این رفتار را به یک خودکشی دسته‌جمعی شبیه می‌دانند، این تصور غلط موجب شده تا کنترل بیماری سخت شود، لذا به‌نظر می‌رسد شهروندان برای رهایی از شر بیماری باید با جدیت بیشتری پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا از ابتلاء به آن و اثرات بعدی در امان بمانند.

| منبع خبر : مهر
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.